Perfecta 900

Jürgen Auffarth
Jürgen Auffarth

port użytkownika ZTM (Mistrz techniki dentystycznej) Jürgen Auffarth
Salzburg, Austria

Tam gdzie stomatolodzy używają kątnic, technicy dentystyczni stosują prostnice, które są prawdopodobnie najczęściej wykorzystywanymi instrumentami podczas ich całej pracy zawodowej.

Kiedy mówimy o Perfecta 900 z W&H możemy z całą pewnością mówić o niej jak o urządzeniu niezwykle cichym, o dużej mocy i doskonałym kształcie.

Przez całe lata technicy dentystyczni wykorzystywali urządzenia napędzane powietrzem, podobnie jak turbiny, których dźwięk nie należał do najprzyjemniejszych. Niektóre obszary zastosowań wymagały prędkości do 200 000 obr/min. Redukcja prędkości o połowę przy jednoczesnym chłodzeniu wodą jest idealnym rozwiązaniem przy obróbce nowoczesnego materiału jakim jest tlenek cyrkonu.

Perfecta 900 składa się z urządzenia sterującego z wewnętrznym zbiornikiem wody i gniazdem do podłączenia sprężonego powietrza wykorzystywanego przez silnik z prostnicą o maksymalnej prędkości do 50 000 obr./min. do funkcji przedmuchu oraz z mikrosilnika z prostnicą o maksymalnej prędkości 100 000 obr./min. z funkcją jednoczesnego sprayu podczas obróbki materiału. Można wybrać pomiędzy urządzeniem stołowym a wersją ze sterownikiem kolanowym. Indywidualne wykorzystanie obydwu urządzeń może być zapewnione dzięki niezwykle łatwemu w obsłudze dodatkowemu sterownikowi, który umożliwia konfigurowanie wszystkich ustawień. Obydwa mikrosilniki z prostnicami posiadają funkcję przedmuchu pozwalającą na opracowywanie materiału o wiele wydajniej dzięki natychmiastowemu usuwaniu jego nadmiaru oraz pyłu z obszaru pracy. W szczególności, funkcja przedmuchu ułatwia pracę podczas opracowywania koron metalowych również w przypadku stosowania mikroskopu, gdyż nie trzeba czyścić materiału po każdym szlifie i ustawiać go powtórnie, co powoduje zachowanie niezmienionego pola widzenia.

Godny uwagi jest również fakt, iż prostnica nie nagrzewa się tak bardzo nawet podczas obróbki stopów nieszlachetnych przez dłuższy czas. Gdy inne mikrosilniki zwalniają automatycznie podczas cięcia korony zęba diamentową tarczą o dużej średnicy, Perfecta 900 kontynuuje pracę niezwykle łatwo. W związku z maksymalną prędkością prostnicy wynoszącą 50 000 obr./min użytkownik musi dostosować ustawioną prędkość pracy do maksymalnej zaaprobowanej przez producenta stosowanych instrumentów do szlifowania oraz polerowania.

Skoncentrowanie się na pracy jest niezwykle łatwe dzięki dodatkowej funkcji kontroli prędkości (tzw. tempomatowi), którą można dostosowywać do własnych wymagań. Pozwala to technikowi na całkowite skupienie się na swojej pracy. Niezwykle wytrzymała porcelana, taka jak tlenek cyrkonu czy dwukrzemian litu, powinny być szlifowane najdelikatniej jak to możliwe przy użyciu tarcz pokrytych delikatnym nasypem diamentowym i z jednoczesnym chłodzeniem wodą. Intensywność podawania płynu chłodzącego (wody) można regulować pokrętłem umieszczonym na tylnej ściance urządzenia Perfecta 900 tak, aby w trakcie pracy był bez problemów wchłaniany przez podkład.

Po zakończonej pracy prostnicę wraz z mikrosilnikiem można odłożyć na gumową podstawkę, której kąt nachylenia jest tak dobrany, aby zniwelować ryzyko uszkodzenia zamocowanego w prostnicy instrumentu.

Perfecta 900 nowoczesne i niezwykle uniwersalne urządzenie znajdujące zastosowanie we wszystkich obszarach nowoczesnej techniki dentystycznej. Zastosowanie dwóch mikrosilników oraz dodatkowego sterownika zwiększyło niezwykle możliwości samego urządzenia. Dzięki temu Perfecta 900 to niezwykle nowoczesne i nowatorskie urządzenie.