Daha kesintisiz bir web sitesi deneyimi ve Multimedya içeriğimizin (videolar, haritalar vb.) sorunsuz ve etkileşimli bir şekilde çalışabilmesi için, lütfen pazarlama amaçlı çerezlerin (YouTube, MovingImage - bu çerezler hakkında ayrıntılı bilgi kişisel verilerin korunması sayfasında bulunabilir) depolanmasını kabul ediniz.

Kabul et

W&H ile enfeksiyonla mücadele

 • W&H ile hijyen iş akışı

  Enfeksiyon zincirini kırmak ve hijyen iş akışı için adım adım kılavuz.

  Ürünlerimizin üretiminin dışında bakım sürecinden de sorumlu olduğumuzu düşünüyoruz. Bu nedenle, tıbbi cihaz üreticisi olarak uzun yıllara dayanan deneyimimizle birlikte, dental enstrümanlarınızın yeniden işlenmesi ve kliniğinizin hijyen iş akışı konusunda sizlere yardımcı olabilecek kılavuz bir video hazırladık.

 • Önceliğimiz insanlardır

  W&H olarak enfeksiyon zincirini kırmak için ilgili kılavuzları yayınlarken, siz de lütfen eldiven, maske ve gözlük gibi kişisel koruyucularınızı kullanarak kişisel önlemlerinizi almayı ihmal etmeyiniz.

  Mevcut COVID-19 durumunu göz önünde bulundurarak, bakteri ve virüslerin kontamine olmuş dental enstrümanlarla bulaşabilme ihtimaline karşı, bakım ve hijyen iş akışının önemine yeniden dikkat çekmeyi isteriz. W&H olarak 130 yıldır, tek bir temel prensiple yol aldık: “People have Priority” (Önceliğimiz insanlardır). Bu nedenle bu süreçte kişisel sağlığınıza dikkat etmeniz, hastalarınızın sağlığının korunması ve işlerinizin devamlılığı bizim için oldukça önemli konulardır.

  Medikal cihaz üreticisi olarak sizlere bazı önemli hijyen tedbirleri hakkında hatırlatıcı bilgilendirmeler yapmayı görev edinmiş bulunmaktayız. Dental enstrümanların bakımı ve sterilizasyonu konusundaki tecrübemiz ve dental cihazların üretimi konusundaki bilgilerimizle, hijyenik iş akışıyla ilgili adım adım bilgilendirmeler yapacağız. Bu yolla sizlere, dental kliniklerinizde ve gündelik operasyonlarınızdaki bakım ve hijyen süreçlerinde olabilecek en iyi desteği vererek, kişisel güvenliğinizin ve klinik pratiğinizin en iyi şekilde devam etmesini amaçlıyoruz.
  People have Priority with W&H
 • Innovative reprocessing Enfeksiyon zincirini kırmak

  Önümüzdeki haftalarda, dental enstrümanların en iyi şekilde yeniden işlenmesi ve kişisel korunmanızı sağlanması amacıyla hijyen süreciyle alakalı sizlere rehberlik edeceğiz.

  Enfeksiyon zinciri nedir?

  Enfeksiyon zinciri, ‘mikropların bir konaktan diğer bir konağa geçmesi süreci’ şeklinde basitçe tanımlanabilir. Konaklar; insanlar, hayvanlar ve aynı zamanda etraftaki malzemeler de olabilir. Transfer karşılıklı olarak gerçekleşebilir.

  Enfeksiyon zinciri birincisi patojen olmak üzere 6 bağlantıdan oluşur. İkinci sırada, patojenlerin çoğaldığı ve daha fazla enfeksiyona neden olabileceği rezervuarlar vardır. Üçüncüsü, örneğin hapşırma, öksürme (havadaki enfeksiyon) veya diğer vücut sıvıları yoluyla çıkışla olabilir.
  Geçiş yollarından bir diğeri, zincirdeki dördüncü halka olarak, canlılara veya kontamine nesnelere doğrudan veya dolaylı yoldan dokunarak bulaşmayla olabilir. Bu noktada patojenler için bir giriş kapısı açılmış durumdadır. Yani, patojenler bir sonraki konağa, gözler, ağız, burun, sindirim sistemi vasıtasıyla ulaşabilir. Bu noktada bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar özellikle etkilenir. Kontaminasyon ile semptomların başlaması arasındaki süreye de kuluçka süresi denir.

  Bununla birlikte, bu enfeksiyon zinciri çeşitli yollarla ve her bağlantıda kesilebilir. W&H, Gelişmiş Enfeksiyon önleme Yönetim Çözümleri ile dikkatli önlemler almaktadır.

W&H ile enfeksiyonla mücadele

 • Bilgilerimizi tazeleyelim

  Günlük işlerinizde ve klinik pratiğinizde hastalarınızın iyiliği ve kişisel sağlığınız için her zaman uygun hijyen ve bakımı sağladığınızı biliyoruz.

  Biz de uzmanlığımız, bilgi birikimimiz ve servisimizle sizi en iyi şekilde desteklemek istiyoruz. Birlikte, klinik uygulamalarınızdaki enfeksiyon riskini azaltarak, aynı zamanda cihazlarınızın kullanım ömrünü de uzatabiliriz.

  Lütfen kişisel koruyucu ekipmanlarınızı kullanın ve sağlığınızı ihmal etmeyin:
  • Maske, eldiven, koruyucu gözlük ve koruyucu giysinizi giyin,
  • Ellerinizi düzenli olarak sabun ve ılık suyla yıkayın,
  • El sıkışmaktan ve sarılmaktan kaçının, onun yerine uzaktan gülümsemeyi deneyin,
  • Sık sık uygun el dezenfektanları kullanın.
 • People have Priority with W&H
  Dental pratikte enfeksiyondan korunmanın başlıca yollarından birisi de korucu kıyafetler, eldivenler, koruyucu gözlük ve maske gibi doğru kişisel koruyucu ekipmanlarının kullanılmasından geçer.

  Koruyucu kıyafetler enfeksiyon riski taşıyan tüm faaliyetlerde belirli bir oranda koruma sağlar.

  Koruyucu kıyafetler, gündelik pratik kıyafetlerinize ek olarak tekrar kullanılabilir veya tek kullanımlık giysiler olarak giyilebilir. Örneğin, tıbbi cihazların ön temizliği için kullanılan, kauçuk önlükler ile uzun kollu steril operasyon önlükleri, gündelik kıyafetleri tamamen örttükleri için potansiyel enfeksiyonlu hastaların tedavileri için uygundur. Gündelik pratik kıyafetleriniz ise herhangi bir özel koruması olmadığı için herhangi bir kontaminasyon riskine karşı günlük olarak değiştirilmelidir. Özellikle aerosol içeren patojenlerle yapılan tedavilerde kontaminasyon meydana gelebilir ve kıyafetlerinize termal veya kemotermal hijyenik işlem gereklidir.

  Bu noktada universal B sınıfı otoklavları kullanabilirsiniz. Üniformalarınızı Lisa otoklava atın, dokulu yükler için Program B-Universal 121’i seçin ve mikroorganizmalardan kurtulun.*

  *Sadece kuru steril parçalar kullanınız. EN 13795 1-3'e bakınız.
 • Sıcaklık, basınç ve nem aletlerinizin hazırlığı ve hijyeni için gereken önemli parametrelerdir. S tipi döngülerle dental aletlerinizin sterilizasyonlarınızı hızlıca hazırlayabilirsiniz
  S tipi sterilizasyon döngüsü: Paketli olmayan dental enstrümanlarınızın hızlı ve güvenli bir şekilde yeniden kullanımı için üreticinin talimatlarına göre sterilize edilebilir. Bu sayede yeniden kontaminasyona ve enfeksiyon riskina karşı efektif bir bariyer sağlar. Tekstil ürünleri için uygun değildir.

  Tüm döngüler için maksimum yük kapasitesi : Sterilizasyona ihtiyaç duyan alet sayısı fazla olsa bile maksimum yük kapasitesi asla aşılmamalıdır! Önerilen yük kapasitesinin aşılması sterilizasyonu doğru yapılmasını tehlikeye atılabilir.

  Otoklav yükünüzü nasıl optimize edeceğinizi buradan öğrenebilirsiniz. Otoklavınızı yüklerken, yüklerin risk sınıflandırmalarına, yerleştirme yönüne ve paketlerin buharın nüfuz etmesine izin verecek şekilde yerleştirilmesine dikkat etmeniz gerekmektedir (İstiflemeden, kağıt tarafı üste gelecek şekilde).
  Tepsiyi karışık yüklerken aşağıdaki önerileri dikkate alınız:
  • Hafif ve önce kuruyan yükü aşağıya koyun.
  • Yukarıdaki tepsilere ağır ve büyük aletler yerleştirin. Önce ambalajsız, daha sonra daha ağır ve sarılı aletler.
  • Başarılı sterilizasyonu gösteren test orta tepsiye yerleştirilir.
  Not: Tekstil ve dental enstrümanları asla aynı tepsiye koymayın.
 • W&H tip People have Priority with W&H
  Bu süreçte kliniğinizde kullandığınız ekipmanların da uzun ömürlülüğü için bazı önlemler alabilirsiniz. Otoklavlarınızı uzun bekleme sürelerine karşı korumak için bazı önerilerimiz var.
  Eğer otoklavınızı en az yedi gün boyunca çalıştırmayı planlamıyorsanız lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz:
  • Tüm döngü datalarını SD kartınıza veya USB belleğinize kaydedin.
  • Otoklavınızı kapatın ve elektrik kablosunu çıkarın.
  • Kullanılmış ve temiz su tanklarındaki suyu tamamen boşaltın.
  • Temiz su tankını nemli bir bezle temizleyin ve sonra kurulayın. (LİSA modelinin tank girişi çok küçük olduğu için bu model hariç). Detaylı bilgi için su tanklarının temizliği için hazırlanmış videoları izleyebilirsiniz.
  • Su girişini kapatın ve otomatik su besleme sistemi olan otoklavların su girişini kapatın.
  • Otomatik su besleme sisteminin filtresini düzenli olarak durulayın. Multidem’i kullanmadan önce 6 litre su ile durulayın. Eğer su kalitesi artık normal değilse ve suda koku varsa kartuşu değiştiriniz.
  Son olarak, kontaminasyonları engellemek ve cihazın zarar görmemesi için tüm sıvıları boşaltmanız oldukça önemlidir.

Koruyucu maskeler - tekrar kullanım mümkün mü?

Maskelerin tekrar kullanımı
Önemli tavsiyeler !
Avantajlar
Sıkça sorulan sorular

Koruyucu maskeler güvenli olarak tekrar nasıl kullanılabilir? Güvenli bir otoklavda sterilize ederek maskelerinizi tekrar kullanmanız mümkün olabilir.

Buharla sterilizasyon, koruyucu ekipmanların yeniden kullanılabilmesi için önemli bir rol oynamaktadır. FFP2 ve FFP3 maskeler ve koruyucu medikal kıyafetler 121°C'lik döngülerde sterilize edilebilmektedir.

FFP2 ve FFP3 (n95) tipi maskelerin otoklavlarda yeniden işlenip kullanılabildiği sonuçları son yayınlanan bilimsel makaleler ve raporlarda ortaya konmuştur.* Optimum yüklemeyle takribi 40 ila 60 maske bir sterilizasyon döngüsünde yeniden işlenebilir(maske boyutları ve yükleme şemasına bağlı olarak değişebilir). Tek kullanımlık FFP2 ve FFP3 tipi maskeler buharla sterilize edilirken filtre ve solunum özellikleri zarar görmez ve böylelikle tekrar kullanılabilmektedirler.

Sıklıkla kullanılan cerrahi maskeler (çok katmanlı, dar ağızlı ve burun korumalı) taşıyıcı tarafından başka bir kişiye bulaşabilecek olası bulaşıcı damlacıkların bulaşmasına karşı koruma amaçlıdır. Bu tür maskelerin tek seferlik kullanmanız önerilir fakat acil ve gerekli durumlarda sterilize edilerek yeniden kullanılabilir.

FFP2/FFP3 tipi veya cerrahi maskeleri güvenli bir şekilde yeniden işlemek için önerilerimizi lütfen yandaki menü butonlarına tıklayarak inceleyiniz.

Önemli tavsiyeler!

 • 121°C'lik buharlı sterilizasyon döngüleri solunum valfi olsun veya olmasın FFP2 ve FFP3 tipi maskeler için uygundur. Bir döngü işlemiyle yaklaşık 40 ila 60 maskeyi yeniden işlemek mümkündür.
 • Buharla sterilize edilen maskeler bir ila beş kez tekrar kullanılabilir (ambalaj üzerindeki sterilizasyon döngüleri uyarılarını dikkate alınız). Maskelerin yeniden işlenmesi hakkında temel bilgi kaynakları olarak daima üreticinin kullanım talimatlarına bakmanız oldukça önemlidir.
 • Yeniden işlenmiş steril maskeleri henüz yeniden işlenmemiş maskelerden ayırdığınıza emin olun.
 • Lütfen kullanılmış veya nemli maskeleri kapalı kaplarda muhafaza etmeyin. Bu, bakteri ve küflerin çoğalmasına yol açabilir.
 • Tavsiye: Kullanım ve taşıma sırasında sterilizasyonu korumak ve kontaminasyonu önlemek için maskeleri paketli olarak sterilize edin.

Bu sıra dışı zamanlarda, W&H 130 yıllık tecrübesi ve medikal teknoloji konusundaki bilgi birikimiyle sizleri 121°C 'lik Universal-B döngülerine sahip B tipi otoklavlarıyla desteklemektedir.

Maskeleri yeniden işlemenin avantajları:

 • Sizin, çalışanlarınızın ve hastalarınızın sağlığını korumak
 • Maske eksikliği sırasında kullanım adetlerini ve maliyetleri düşürmek
 • Stokları idareli kullanmak
 • Yüksek nakliye maliyetlerini azaltmak
 • Sterilizasyon
 • Çevrenin sürdürülebilir olarak korunması

Hangi tip maskeler sterilize edilebilir?
FFP2, FFP3 tipi ve cerrahi maskeler.

Kullanılmış maskeleri ne sıklıkla sterilize edebilirim?
Buharla sterilize edilebilen maskeler 1 ila 5 kez tekrar kullanılabilmektedir (lütfen maskelerin üzerindeki sterilizasyon döngüsü dokümentasyonunu inceleyiniz.)

Maskeleri yeniden işlerken her zaman üreticilerin kullanım talimatlarına uymanız son derece önemlidir.

Maskeleri nasıl sterilize edebilirim
Maskeyi sterilizasyon poşetiyle paketleyin ve yükleme şemasına dikkat edin. Maskeler hem sterilizasyon ambalaj kağıdına hem de torbalara paketlenebilir (sterilizasyon ambalaj kağıdının yükleme esnasında üstüste gelip gelmediği önemlidir)

 • Kağıt yüzeyleri kağıt yüzeylerle, plastik yüzeyleri plastik yüzeylerle eşleştirin.
 • Yüklemeyi optimize etmek için maskeleri yatay veya dikey olarak konumlandırabilirsiniz.

Kaç maske steril edilebilir?
Bir sterilizasyon döngüsünde 40 ile 60 maske steril edilebilir. Bu sayı maskelerin türüne göre değişebilir.

Herhangi bir kılavuz izlenmeli midir
Evet, maskeleri yeniden işlerken lütfen aşağıdaki tedbirleri dikkate alınız:

 • Ellerinizi dezenfekte edin ve maskelerinizi çıkarmak için temiz bir eldiven giyin (Yüzünüze yanlışlıkla dokunarak kendinizi kontamine etme riskini önlemek için).
 • Lütfen doğru yükleme şemasını dikkate alın.
 • Maskelerin sağlam ve temiz olup olmadığını kontrol edin (görsel inceleme). Kirli maskeleri yeniden işlemeyin.
 • Maske hemen yeniden işlenmeyecekse, lütfen sadece eğitimli personelin erişebileceği kuru bir yerde uygun ve işaretlenmiş bir kapta bekletin.
 • Yeniden işleme sürecini izlemek için gerekli belgeleri tamamlayın.
 • Eldivenleri uygun şekilde çıkarın ve atın. Ardından kapsamlı bir el dezenfeksiyonu yapın.

Maskelerin yeniden kullanımıyla ilgili infografiği indirin

Uzmana danışalım

 • “Tek kullanımlık maskelerin yeniden kullanımı mümkün mü?” Konuşmacı: Christian Stempf

  Coronavirus salgını sırasında ve sonrasında kliniğinizdeki hijyen iş akışı nasıl olmalı? Sterilizasyon ipuçları ve tek kullanımlık maskelerin hangi koşullarda yeniden işlenebileceği konulu bu webinar kaydını tekrar izleyebilirsiniz.
  Webinar kaydını izleyin

  "Rewatch the webinar here"

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Thank you for your message. We will answer you as soon as possible.

Error! We are sorry to report that an error has occurred. Please try again.

Daha kesintisiz bir web sitesi deneyimi ve Multimedya içeriğimizin (videolar, haritalar vb.) sorunsuz ve etkileşimli bir şekilde çalışabilmesi için, lütfen pazarlama amaçlı çerezlerin (YouTube, MovingImage - bu çerezler hakkında ayrıntılı bilgi kişisel verilerin korunması sayfasında bulunabilir) depolanmasını kabul ediniz.

Kabul et

fiyat talebi ()

{{product.name}}
REF {{product.ref}}
Request price now

Daha kesintisiz bir web sitesi deneyimi ve Multimedya içeriğimizin (videolar, haritalar vb.) sorunsuz ve etkileşimli bir şekilde çalışabilmesi için, lütfen pazarlama amaçlı çerezlerin (YouTube, MovingImage - bu çerezler hakkında ayrıntılı bilgi kişisel verilerin korunması sayfasında bulunabilir) depolanmasını kabul ediniz.

Kabul et