back to overview
Login
Raporty i Opracowania

Wpływ terapii ozonem na bakterie periopatogenne

Sigrun Eick, Marius Tigan i Anton Sculean
Publikacja w: Clinical Oral Investigations, Online First™, 3 Luty 2011

Prozone

Badania miały na celu określenie wpływu ozonu na periopatogenną florę bakteryjną. Ozon był emitowany w czasie od 6 s do 2 razy po 24 s (co odpowiada dawce od 0.56 mg do 2 razy po 2.24 mg) w stosunku do 23 najczęściej występujących bakterii periopatogennych.

Dyfuzyjny test agarowy został użyty jako metoda przesiewowa. Zdolności bakteriobójcze były testowane w srodowisku wolnym od surowicy oraz w 25% roztworze inaktywowanej surowicy przeciw bakteriom Fusobacterium nucleatum, Porphyromonas gingivalis, jak również Aggregatibacter actinomycetemcomitans. Dyfuzyjny test agarowy udowodnił wysoką skuteczność ozonu w eliminacji flory bakteryjnej w szczególności PG (Porphyromonas gingivalis).

Powyższe wyniki badań zostały potwierdzone przez tzw. 'killing test'. Większość drobnoustrojów w stężeniu 105 została wyeliminowana w całości po dwukrotnej 18-s aplikacji ozonu. Tylko cztery spośród sześciu rodzajów najsilniej periopatogennych drobnoustrojów (Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Enterobacter cloacae, Candida albicans)zostały wyeliminowane częściowo.

Dodatkowa inaktywacja surowicy poprzez jej podgrzanie redukuje zdolności bakteriobójcze ozonu do 78% po 6-s aplikacji oraz do 47% po dwukrotnej 18-s aplikacji. Naturalne właściwości bakteriobójcze surowicy zwiększają się po aplikacji ozonu. Brakowało natomiast widocznego efektu eliminacji bakterii AA, która wydaje się być kompletnie odporna na antybakteryjne działanie surowicy.

Wnioski:
(a)Ozon wykazuje silne właściwości bakteriobójcze przeciwko bakteriom periopatogennym.
(b)Ozon może być wykorzystywany jako terapia dodatkowa po podczas zabiegów periodontologicznych.

Link do publikacji www.springerlink.com

komentarze