Доклади & Изследвания

Фактори, свързани с пациента и импланта – какво влияе върху резултата от лечението?

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

Резултатът от нехирургично лечение на имплант с периимплантит е по-трудно да се предвиди, отколкото този на естествен зъб с периодонтит. И за съжаление нехирургичното лечение често не е достатъчно за постигане на устойчив резултат. Ето защо е още по-важно да се обмисли предварително кои фактори могат да окажат влияние върху резултата от лечението като цяло и успеха на лечението в частност. Лечението на имплант с периимплантит често се класифицира като успешно, ако се постигнат следните цели:

  • Максимална дълбочина на сондиране от 5 mm и липса на кървене при сондиране на място с дълбочина 5 mm или максимална дълбочина 4 mm, независимо от кървенето
  • Няма прогресивна периимплантна загуба на кост
Фактори, свързани с пациента и импланта – какво влияе върху резултата от лечението?
Фактори, свързани с пациента и импланта – какво влияе върху резултата от лечението?

Изследователска група от Испания наскоро публикува проспективна поредица от случаи със 74 пациенти и 107 импланта, в която те изследват кои фактори, свързани с пациента и импланта, влияят на резултата от нехирургично лечение на периимплантит (Vilarrasa et al. 2023). Това проучване включва пациенти с поне един имплант с периимплантит с най-малко 3 mm костна загуба около импланта. Пациентите са получили следното лечение:

  • Инструкции за орална хигиена
  • Корекция на формата на протезното възстановяване (при необходимост)
  • Почистване с ултразвук, сонди и въздушно полиране
  • Приемане на антибиотици (метронидазол 500 mg 3 пъти дневно в продължение на 7 дни)

След шест месеца, успехът на лечението беше оценен въз основа на изброените по-горе критерии. Успех е постигнат с почти всеки четвърти имплант, т.е. само в 25% от случаите. Това потвърждава, за съжаление, често ниските шансове за успех на нехирургичното лечение на периимплантит и следователно необходимостта от добра работа в екип, за да могат да се планират внимателно всякакви хирургични интервенции.

Нека се върнем към първоначалния въпрос: кои фактори, свързани с пациента и кои с импланта са повлияли на резултата? Използвайки статистическата оценка като основа, следните фактори са уместни, тъй като намаляват шансовете за успех на лечението:

  • Пациенти с периодонтит III или IV стадий
  • Пациенти с пародонтит степен С
  • Недостатъчна хигиена на устната кухина
  • Импланти с широк диаметър
  • Пушачи

Други фактори, като позиция на импланта, повърхностно покритие на импланта, вид протетично възстановяване (мост срещу възстановяване на единичен зъб) и метод на закрепване (циментиране или завинтване) нямат значително влияние върху резултата. Въпреки че изброените по-горе параметри може да са „познати лица“, проучването също така ни показва, че протетичните параметри, при условие че възстановяването е лесно за почистване от пациента, не изглежда да имат голямо влияние и следователно имплант в циментиран мост не трябва непременно да има по-лош резултат от завит имплант на един зъб.

Източници

  1. Javi Vilarrasa, Maria Costanza Soldini, Ramón Pons, Cristina Valles, Gonzalo Blasi, Alberto Monje, José Nart. Outcome indicators of non‐surgical therapy of peri‐implantitis: a prospective case series analysis. Clinical Oral Investigations (2023) 27:3125–3138.

коментара