Новини

Действието на растежните фактори и постигане на отлични резултати в клиничната практика с използване на центрофугата CHOUKROUN PRF

През месец ноември фирма "Ве и Ха България" ЕООД представи пред близо 50 лекари по дентална медицина една от най-добрите биологични терапии в имплантологията, пародонтологията и оралната хирургия, а именно прилагането на обогатен на тромбоцити фибрин или PRF. Тази терапия може да се осъществи и с метода на Joseph Choukroun, който се възприема като златен стандарт при използването на техники за добиване на кръвни концентрати. Лектор бе водещият специалист в областта на хематологията д-р Чавдар Ботев.

Д-р Ботев започна презентацията си със статистически данни, които показват, че заболеваемостта на населението в световен мащаб се е увеличила значително. Като основна причина за това той посочи - микробиомата. Една от най-важните части на микробиомата се намира в устната кухина. Изследване на 8 пациента с алцхаймер показва, че при 4-ма от тях се откриват бактерии от гингивата попаднали в мозъка. Много изследвания показват и тясната връзка между инфаркт на миокардата и пародонтита.

Лекторът обърна специално внимание и на това, колко е важно човек да спи, да се храни правилно и да има физическа активност. Когато не спим нивата на мелатонин падат. Ако човек има карцином на бял дроб, през деня туморът се размножава, а през нощта спи. Същото важи и при инфаркта. При рак на гърдата дори дневната светлина може да доведе до увеличаване на карцинома.

Той спомена няколкократно, че си сътрудничи с много лекари по дентална медицина, които го търсят като консултант.

Важно е зъболекарите да са запознати с характеристиките на плазмата, за да могат да реагират адекватно на създалите се в денталните кабинети ситуации, подчерта д-р Ботев. Относителното тегло на клетките е много важен показател. Кръвта се състои от плазма и клетъчни компоненти. Плазмата е с относително тегло 1.025 до 1.029. При центрофугиране, тя ще се отдели най-отгоре. Плазмата, богата на тромбоцити или фибринов матрикс, богат на тромбоцити и левкоцити се използват за локално освобождаване на тромбоцитни растежни фактори, които контролират жизнените функции, свързани с възстановяването на тъканите. Тромбоцитите са с относително тегло 1.040. Това означава, че при следващата плазма ще се получи един слой с тромбоцити, след това слой левкоцити и имуноцити, гранулоцити и най-отдолу са еритроцитите. Така се знае кои
клетки къде се намират, което е много важно.

Често задаван въпрос е, колко време след като се направи мембраната може да се използва? Отговорът на американската асоциация на кръвните банки е до 4 часа. Червените кръвни клетки се пикират и стават неактивни. Ако се поддържа нормално или близко до нормалното ниво на глюкозата, процесът на зарастване на раните ще се подобри с 40%. Ако се повишат еритроцитите значи има инфекция.

“Пълната кръвна картина е нещо много важно. Ето защо когато във вашия кабинет дойде пациент, трябва много добре да оцените състоянието му. Да направите списък със заболяванията му, да помислите върху тях и така много проблеми могат да бъдат решени. Всеки пациент е индивидуален и подходът към него трябва да е съобразен с така наречената персонализирана медицина”, подчерта д-р Ботев.

При добро разбиране на действието на растежните фактори могат да се постигнат много добри резултати при мениджмънта на меките тъкани и костната аугментация. Растежните фактори промотират регенерацията чрез осигуряване на клетки, стимулиране на ангиогенезата, стимулиране на формирането на екстрацелуларен матрикс. Днес има много доказателства, че растежните фактори се освобождават от тромбоцитите и белите кръвни клетки и се нуждаят от няколко условия и други вещества, за да бъдат действително ефективни.

Налични са два надеждни протокола за получаване на PRF:
– A-PRF протоколът - обогатен на тромбоцити и фибрин е най-ефективният протокол, тъй като комбинира мрежата от фибрин, растежните фактори на тромбоцитите и активността на белите кръвни клетки с една цел - постигането на бърза и пълна васкуларизация. A-PRF е „кръвен концентрат“, а не „тромбоцитен концентрат“. A-PRF протоколът има за цел да постигне по-добър състав за лечебната каскада: цитокини с бавно освобождаване, естествен фибрин, моноцити, гранулоцити и плазмени протеини с дългосрочно освобождаване на автоложен костен морфогенетичен протеин. Кръвта се изтегля в 10 милилитрова епруветка и се центрофугира за 12 минути на 2700 RPM (оборота в минута).
– I-PRF протоколът е със същата концепция: тромбоцити, бели кръвни клетки, фибриноген в течна форма, получен без никакви добавки или антикоагуланти - коагулира след инжектиране. Целта е подобряване на биотипа на меките тъкани без хирургия, само чрез инжектиране и получаване на стабилна костна присадка.

Д-р Ботев обърна внимание на участниците, че разгледаните протоколи, водят до постигане на предсказуеми резултати и трябва да се спазват стриктно, тъй като имат своя специфика. Освен това те трябва да бъдат съобразени със съответната клинична ситуация.

За получаването на кръвен продукт с отлични качества са ключови няколко фактора: времето от взимането на кръвта до поставянето на епруветките в центрофугата, специфичната ангулация на оста на поставянето на епруветките в жака на центрофугата, оборотите, както и времетраенето на центрофугирането. Всички тези съществени фактори са заложени в проектираната центрофуга, предлагана от "Ве и Ха България" ЕООД. Според създателят й J. Choukroun - PRF (Platelet Rich Fibrin) протоколът, патентован от него, води до получаването на автогенен тромбоцитен концентрат, който съдържа тромбоцити, левкоцити и растежни фактори в здрава фибринова матрица. Левкоцитите са важни при процеса на заздрававане – защитават срещу външни патогени, освобождават растежни фактори, които са важни в тъканната матурация и ремоделирането, и освобождават растежни фактори в отговор на тъканното оздравяване.

Лекторът разгледа и биологичните и фармакологичните фактори, които имат огромно значение за постигането на добри резултати в имплантологичната практика. От биологичен аспект растежните фактори са винаги активни и са от съществено значение за всички лечебни процеси. Въпреки това, в практиката често възниква въпросът дали те винаги са активни и могат ли да бъдат полезни и ефективни.

Разгледани бяха и негативните фактори, които възпрепятстват успеха.

Важно е да се знае, че плазмата, богата на растежни фактори, намира приложение не само в денталната медицина, но и в други области на медицината като ортопедия и ревматология, спортна медицина, козметична хирургия и лицева регенерация, пластична хирургия, орална и лицево-челюстна хирургия, офталмология, дерматология, гинекология, неврохирургия.

Събитието се проведе в дентален център ConsumDent. По време на практическата част курсистите имаха възможността да проследят на живо клиничен случай с д-р Хаджиев. Освен това те приложиха на практика представеното в теоретичната част, а именно вземане на кръв, произвеждане на фибринова матрица и произвеждане на автоложна плазма, богата на тромбоцити.

Стана ясно, че притежаващите тази центрофуга ще могат да осигурят бързо заздравяване на твърдите и меките тъкани както и качествено лечение на своите пациенти.

Всички проявяващи интерес към техниката, към спецификите на протокола, както и към темата, могат да се запишат в следващия обявен от "Ве и Ха България" ЕООД курс, който ще се проведе на 25.02.2017 г.

Източник "Инфодент"

Д-р Чавдар Ботев
Д-р Чавдар Ботев
Д-р Чавдар Ботев демонстрира вземане на кръв
Д-р Чавдар Ботев демонстрира вземане на кръв
Участниците в курса
Участниците в курса
Д-р Георги Хаджиев и екипът на ConsumDent - клиничен случай
Д-р Георги Хаджиев и екипът на ConsumDent - клиничен случай

коментара