Доклади & Изследвания

Социален живот дори без зъби?

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

Населението в Европа става все по-възрастно, например през 2022 г. около 21% от населението е било на възраст 65 или повече години, като е изчислено, че ще достигне приблизително 30% през 2050 г. Следователно е още по-важно възрастното население да бъде в добро физическо и психическо здраве възможно най-дълго. Активното социално участие в обществото дори в напреднала възраст има множество положителни ефекти:

  • По-голяма продължителност на живота
  • По-бавен когнитивен спад
  • Подобрено чувство за благополучие
  • По-голяма независимост и автономност
  • и т.н.
Социален живот дори без зъби?
Социален живот дори без зъби?

По-ранен доклад (“Без зъби, влошено качество на живот”) показа, че загубата на зъби води до влошаване на качеството на живот по отношение на оралното здраве, но също така, че заместването на липсващи зъби може на свой ред да доведе до значително подобрение. Зъбите несъмнено са важна част от нашия живот – за хранене, говорене, смях и изражения на лицето – накратко казано, за положително взаимодействие един с друг.

Но наистина ли загубата на зъби в напреднала възраст води до отчуждаване и по-малка вероятност за участие в социалния живот? Изследователска група от Япония и Англия проучи този въпрос, като изследва изключително голям набор от данни от Япония (Cooray et al. 2023). Екипът анализира в детайли данните от близо 25 000 японски мъже и жени за период от шест години; всички участници са на възраст 65 или повече години. Резултатите показват, че следните фактори имат отрицателно въздействие върху активното участие в обществото:

  • Напреднала възраст
  • Мъжки пол
  • По-ниски доходи
  • Ниско ниво на образование
  • Самовъзприятие за лошо здраве

Като се вземат предвид тези фактори, проучването показа, че обеззъбяването или запазването само на няколко естествени зъба води до намалено социално участие в обществото. За разлика от това запазването на поне 20 зъба води до значително подобрение на социалното участие.

Тези данни се основават на японското население, така че е вероятно да има разлики в сравнение с Европа и дори в рамките на европейските страни по отношение на социалното участие в обществото. Въпреки това, тези данни потвърждават още веднъж, че зъбите са важна част от нашето тяло и че загубата им може да има многобройни последици, както от физическо, така и от психическо естество.

Източници

  1. U. Cooray, G. Tsakos, A. Heilmann, R.G. Watt, K. Takeuchi, K. Kondo, K. Osaka, J. Aida. Impact of Teeth on Social Participation: Modified Treatment Policy Approach. Journal of Dental Research 2023, Vol. 102(8) 887–894.

коментара