Доклади & Изследвания

Превенцията е най-доброто лечение – част 2

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

Значението на предотвратяването на периимплантни заболявания е нещо, което вече разгледахме в предишен доклад („Превенцията е най-доброто лечение!''), който се фокусира върху проучванията от 18-ия Европейски семинар по пародонтология. Като се има предвид, че лечението на периимплантни заболявания все още представлява огромно предизвикателство, има смисъл да преразгледаме темата за превенцията въз основа на нов преглед (Sun et al. 2023) и да я разгледаме от различни ъгли. В крайна сметка, както установихме в нашия първи доклад, превенцията трябва да бъде основен приоритет.

Превенцията е най-доброто лечение – част 2
Превенцията е най-доброто лечение – част 2

Превенцията включва както идентифициране на рисковите фактори така и предприемане на мерки за тяхното избягване и/или минимизиране. Рисковите фактори, свързани с периимплантни заболявания (периимплантатен мукозит, периимплантит), могат да бъдат разделени на три категории:

  • Специфични за пациента рискови фактори
  • Специфични за импланта рискови фактори
  • Дългосрочни рискови фактори

Специфичните за пациента рискови фактори за развитие на периимплантни заболявания включват преди всичко анамнеза за пародонтит и тютюнопушене и диабет. Все още обаче има много въпросителни относно генетичните рискови фактори в тази област.

Специфичните за имплантите рискови фактори са свързани главно с хирургията и протезирането на импланти. Фактори като позициониране на импланта, структура на твърдата и мека тъкан и използваните протезни компоненти играят роля за това, както и формата на протезното възстановяване.

По отношение на дългосрочните рискови фактори, има два, които се открояват особено: 1) навици за орална хигиена (контрол на плаката) и 2) поддържаща терапия с импланти. Тези добре известни фактори са може би два от най-значимите, когато става дума за риск. Като се има предвид, че етиологията на периимплантните заболявания се основава на натрупване на биофилм и дисбиоза, съвсем ясно е, че обучението на пациентите по правилния начин за поддържане на добра орална хигиена у дома трябва да бъде основен приоритет. Въпреки това знаем също, че податливостта към периимплантни заболявания варира, така че определено ниво на плака не е задължително да предизвика тези състояния при всеки пациент. Ето защо поддържащата терапия с импланти също е жизненоважна. Ако пациентите редовно се придържат към препоръчания режим, поддържащата терапия с импланти може да направи възможно диагностицирането и лечението на периимплантни заболявания на ранен етап и да предотврати по-нататъшното им прогресиране. Също така си струва да запомните, че можете да следите за специфични за пациента и импланта рискови фактори по време на поддържаща терапия с импланти, така че да можете да реагирате и да ги сведете до минимум.

Източници

  1. Sun TC, Chen C-J, Gallucci GO. Prevention and management of peri-implant disease. Clin Implant Dent Relat Res. 2023;25(4):752‐766. doi:10.1111/cid. 13206

коментара