Доклади & Изследвания

Пародонталното лечение подобрява не само пародонта при диабетици

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

През 2021 г. беше изчислено, че 537 милиона души по света страдат от захарен диабет. Връзките между захарния диабет и пародонталните заболявания са широко обсъждани и също са разглеждани тук в предишни доклади:

Пародонталното лечение подобрява не само пародонта при диабетици
Пародонталното лечение подобрява не само пародонта при диабетици

Захарният диабет и пародонтитът имат взаимен отрицателен ефект, т.е. захарният диабет повишава риска от пародонтит и влошава терапевтичния резултат от пародонталното лечение, но нелекуваният пародонтит има също толкова негативно влияние върху протичането на захарния диабет. Отрицателното влияние на захарния диабет обаче зависи преди всичко от контрола на нивата на кръвната захар и ако диабетикът се справя добре в тази област, няма негативен ефект върху пародонталното заболяване. Това обаче неизбежно повдига следния въпрос: Може ли пародонталното лечение да помогне за контрола на кръвната захар?

Съществуващата литература, обхващаща този въпрос, беше наскоро обобщена от бразилски екип от изследователи (Oliveira et al. 2023). Групата извърши систематичен преглед на темата и идентифицира 12 проучвания, които разглеждат ефекта от пародонталното лечение върху дългосрочните нива на кръвната захар (HbA1c) при диабетици тип 2. Резултатите, базирани на данни от 1374 пациенти, показват, че пародонталната терапия е в състояние да намали стойността на HbA1c с 0,3% пункта и че този ефект се запазва дори след шест месеца! Друга ценна информация, получена от проучването, е, че редовното, нехирургично пародонтално лечение е напълно достатъчно за постигане на този положителен ефект, в резултат на което не е било необходимо нито прилагането на антибиотици, нито хирургично лечение!

В крайна сметка, разбира се, интересно е да се знае колко са 0,3% – дали това е малко, незначително подобрение или ясен и клинично значим ефект? За да можем да отговорим на този въпрос, най-добре е да се сравни с ефекта на лекарствата, които се използват за контрол на нивото на кръвната захар. Например, при диабетици, които вече приемат метформин, допълнителен (втори) антидиабетен медикамент (розиглитазон) намалява стойността на HbA1c средно с 0,2%. Това означава, че пародонталното лечение може да постигне ефект сравним с приема на допълнителни лекарства, което ясно показва клинично значим ефект.

Източници

  1. Oliveira, V. B., Costa, F. W. G., Haas, A. N., Júnior, R. M. M., & Rêgo, R. O. (2023). Effect of subgingival periodontal therapy on glycaemic control in type 2 diabetes patients: Meta-analysis and meta-regression of 6-month follow-up randomized clinical trials. Journal of Clinical Periodontology, 50(8), 1123–1137. https://doi.org/10.1111/ jcpe.13830

коментара